21. Yüzyıl Asya'nın Yükselişine Sahne Olacak

ABD’de Senato’ya sunulan rapora göre 21. yüzyıl, Asya’nın yükselme dönemi olacak. Çin ve Hindistan dünyanın 3. ve 4. büyük ekonomisi haline gelecek.

Amerikan istihbarat uzmanlarının deÄŸerlendirmelerine göre, 21. yüzyıl, Asya’nın yükseliÅŸine sahne olacak. Asya’daki bu yükseliÅŸin lider ülkeleri Çin ve Hindistan, 15 yıl sonra, dünyanın üçüncü ve dördüncü büyük ekonomileri haline gelecek.

Çin ve Hindistan 18. yüzyıldaki konumlarına kavuşacak
Amerikan Ulusal Ä°stihbarat Direktörü Dennis Blair’in, Senato Ä°stihbarat Komitesi’ne sunduÄŸu rapora göre, dünyadaki refah üretimine yüzde 30 katkısıyla Çin ve yüzde 15 katkısıyla Hindistan, 18. yüzyıldaki konumuna yeniden kavuÅŸacak.

Çin’in yükseliÅŸi Asya’daki dengeleri deÄŸiÅŸtirecek
Bir dünya gücü olarak Çin’in bu yükseliÅŸi, Asya’daki bölgesel güç dengesini de etkileyecek. Mevcut küresel kriz, Çin ve Hindistan’da da büyümenin yavaÅŸlamasına yol açacak. Fakat bu iki ülke, 2025 yılında, dünyanın üçüncü ve dördüncü büyük ekonomisi olacak.

Ancak, Çin’deki mevcut ekonomik ilerlemeden yaklaşık 300 milyon Çinli yararlanıyor. Kalan 1 milyarlık nüfus, hala yoksulluk içinde yaşıyor.

Çin Askeri bakımdan da bölgedeki ABD güçlerinin seviyesine gelecek
Askeri bakımdan ise Çin, askeri gücünü, bölge ülkelerinin seviyesinin daha da ilerisine taşımak için, modernizasyon programlarına devam ediyor.

Yeni geliştirdiği silah sistemleri ve artan füze kapasitesiyle de Çin, askeri gücünü, bölgedeki Amerikan güçlerinin düzeyine ulaşacak şekilde geliştirmeye devam ediyor.Çinliler, nükleer silah kapasitesini de sürekli modernize ediyor.

Asya ülkelerinden Hindistan da büyüyen ekonomisiyle hayati önemdeki enerji piyasalarına girerek, hızlı ekonomik büyümesinin sürekliliğini sağlayacak kaynakları geliştirme girişimlerini sürdürüyor.

TÄ°METÃœRK – 16 ÅžUBAT 2009

Bir cevap yazın


*