Mesnevi’yi okuyanlar depresyondan kurtuluyor

 

Hayata hep umutlu, iyi kalp ve gözlerle bakmak ister misiniz? Peki ya geceleri huzur dolu bir uyku ile uyumaya ne kadar ihtiyacınız var? Sinirlenmeden yaşamak ne güzel olurdu değil mi?

Hayata hep umutlu, iyi kalp ve gözlerle bakmak ister misiniz? Peki ya geceleri huzur dolu bir uyku ile uyumaya ne kadar ihtiyacınız var? Sinirlenmeden yaşamak ne güzel olurdu değil mi? Yaradan’ın varlığına ve birliğine inanarak, maddi manevi yönden huzurlu bir insan olarak yaşamak…

Mevlana’nın 735. Vuslat Yıl Dönümü kapsamında Mesnevi’den seçilen 11 eserle ruhsal terapi yapılıyor. Dr. Faik Özdengönül “Antidepresan ilaç almadan uyuyamadıklarını söyleyenler Mesnevi’den birkaç hikaye okuduktan sonra rahatlıkla uyuyabiliyorlar” dedi.

Dr. Faik Özdengönül, Mesnevi Öğretisiyle Ruhsal Terapi yapıyor. Özdengönül, Mevlana’nın ünlü eseri Mesnevi’nin baştan başa insanları olgunlaştıran problemlere dayanıklı kılan bir kitap olduğunu kaydetti.

Psikolji ile örtüşüyor

Özdengönül, psikoloji ile uğraşan doktorların Menevi’yi çok iyi bilmesi gerektiğini ifade ederek, “Ben 9 yıldır psikoterapi alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalında doktora yaptım. Yeditepe Üniversitesi’nde hipnoz ve psikoterapi kurslara katıldım, Psikoterapi Enstitüsü’nde 3 yıl bütüncü psikoterapi eğitimi gördüm” dedi.

800 çeşit terapi var

Dünyada 800 çeşit terapi tekniği olduğunu, ancak davranışçı, bilişsel, dinamik ve varoluşçu terapiler olmak üzere 4 ana gruba indirgenebildiğini belirten Özdengönül, Mesnevi’nin hepsini kapsayan bütüncü yaklaşım sergilediğini ve Mesnevi’de bu ekollerin her birisinin örneklerini görmenin mümkün olduğunu söyledi.

Özdengönül, Mesnevi’nin bir psikoterapi kitabı gibi okunabileceğini de vurgulayarak, şöyle devam etti: “ Mesnevi okuduktan sonra her şeye pozitif bakıyorsunuz. İyiliğini gözeten, her şeyi düzenleyen bir yaratıcı var. Sıkıntıda olsanız bile bu sizin için iyi bir durum olabilir. Baba, bazen çocuğuna onun iyiliği için kızar. Mesnevi her şeyi öyle güzel anlatıyor ki olumsuz düşünecek bir şey kalmıyor. Sorunlar kendiliğinden gidiyor. Biz terapide bunları anlatıyoruz.”

Hadi depresyonunu, fobini bırak

Özdengül, dünyaca ünlü terapist Milton Erickson’un terapi yöntemleri ileMesnevi’de anlatılan hikayelerin bire bir örtüştüğünü vurgulayarak, ÅŸunları kaydetti:”Erickson, Amerikan hikayeleri anlatarak insanları tedavi ediyor. Hastaile terapist arasında bir direnç bulunması gerekiyor. Bir insana ‘hadi pencereyi kapat’ dediÄŸimizde kapatır, ancak ‘hadi depresyonunu, fobini bırak’ dediÄŸimizde ise aynı ÅŸey olmaz. Ä°ÅŸte hikayeler insandaki bu direnci ortadan kaldırıyor. Ä°nsanın rahatsızlığını gidermek için bilinç dışı düzeyde telkin vermek gerekiyor.Bunu hikayeler, anekdotlar, atasözleri rahatlıkla yapıyor. Aradaki direnci kaldırıp kiÅŸiyi transa sokuyor ve telkinleri daha kolay yapabiliyorsunuz. Mesnevideki hikayeler de bunu yapıyor.”Etkinlikler süresince toplam 11 program yapacaklarını, Mesnevi’deki 180civarındaki hikaye arasından seçecekleri farklı hikayelerle terapi yapacaklarınıdile getiren Özdengül, burada bütüncü bir psikoterapi yöntemi kullandıklarını belirtti.

MEVLANA’NIN OLMAZSA OLMAZI DUADIR

Özdengül, terapiye katılanlardan olumlu tepkiler aldıklarını ifade ederek, “programın sonunda niyaz (yalvarma) bölümü koyduk. Mesnevi’de, Mevlana’nın olmazsa olmazı niyazdır, duadır ve yakarıştır. Katılımcılarla birlikte niyaz ediyoruz. Çok iyi geldiÄŸini ve rahatladıklarını söyleyenler oluyor. Antidepresan ilaç almadan uyuyamadıklarını söyleyenler ÅŸimdi Mesnevi’den birkaç hikaye okuduktan sonra rahatlıkla uyuyabildiklerini söylüyorlar” dedi. Hedefinin “bir hazinenin üzerinde uyuduÄŸumuzu insanlara fark ettirmekolduÄŸunu kaydeden” Özdengül, Mesnevi’nin rahatlıkla okunabilecek ve üzerinemedeniyet inÅŸa edilebilecek bir kitap olduÄŸunu herkese göstermek istediÄŸini sözlerine ekledi.

——————-

aktüel psikoloji

1 thought on “Mesnevi’yi okuyanlar depresyondan kurtuluyor”

Bir cevap yazın


*