112. Elementin Adı Kondu

1996 yılında Almanya’daki ağır i̇yon araÅŸtırma merkezi’nde Prof. Sigurd Hofmann öncülüğündeki füzyon deneyleri sırasında bulundu. KeÅŸfedilen 112. element kopernikyum (copernicium) olarak adlandırıldı. cp olarak simgelenen kopernikyum bir kaç hafta önce periyodik cetvele girdi. kopernikyum ismi, Nicolaus Copernicus anısına verildi.

180px-nikolaus-kopernikusKopernik 19 ÅŸubat 1473 yılında Torun’da (Polonya) dünyaya geldi. gezegenlerin dünyanın etrafında döndükleri bulgusuna ulaÅŸması, modern bilimin dönüm noktalarından birini oluÅŸturdu. Bu bulgu, yerçekiminin keÅŸfine,evrenin de hayal edilemeyecek kadar büyük olduÄŸu bilgisine ulaşılmasını saÄŸladı. Uluslararası temel ve uygulamalı kimya birliÄŸi ise bir süre önce bu keÅŸfi resmen tanıdığını açıklamıştı.

entdecker112-300dpi

Kısa adı Iupac olan bu birlik, “bilim dünyasının bu isim üzerinde tartışması ” yeni elementin adını altı ay sonra onaylaması bekleniyor. Bu arada bu birliÄŸin kurallarına göre yeni bulunan bu elemente hayatta olan bir kiÅŸinin ismi verilemiyor.

unilac-300dpi

Åžu anda periyodik tabloda en ağır element olan kopernikyum hidrojenden 227 kat daha ağır. Bu element çinko iyonlarının nükleer füzyonla bombalanması ile elde ediliyor. Almanya, Finlandiya, Rusya, Slovakya’dan 21 bilim adamını bu keÅŸife dahil oldular.

s-hofmann-300dpi

Kaynaklar : * ve *

Bir cevap yazın


*