Avusturya’da Yıllığı 760 Euro’ya Üniversite

Avusturya’da Yıllığı 760 Euro’ya Üniversite

Yıllık harcı 760 Euro olan Avusturya’daki devlet üniversitelerinin kapıları isteyen Türk öğrencilere açık. Türkiye’de pek fazla bilinmeyen bu avantajdan faydalanan öğrenci sayısı ise oldukça düşük. Çünkü Avusturya’da okuyan Türk öğrenci sayısı 2 bini biraz geçmiş durumda.

Avusturya’da üniversite eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 4 yıl değil 3 yıl sürüyor. Eğitim dilinin Almanca olduğu ülkede ilk yıl Almanca hazırlıktan sonra üniversite eğitimine başlanıyor (Almanca hiç bilmiyorum ne yapacağım demeyin çünkü bu satırların yazarı da bir zamanlar hiç Almanca bilmiyordu. Unutmayın ki buradaki tek öğrenci siz olmayacaksınız sonuncusu da siz olmayacaksınız). Almanca hazırlık sınıfı ücreti 1500 Euro. Hazırlık sırasında üniversiteye de ekstra harç ödemiyorsunuz.

Hazırlık Üniversite eğitimini de tamamladıktan sonra Ales ya da başka bir sınav ya da mülakata tabi olmadan direk olarak yüksek lisansa başlayabiliyorsunuz. Yüksek Lisans’tan sonra doktora yapmak isteyenlerde olursa istediği alanda doktora yapma hakkına sahip. Üstelik bu üniversitelerin diplomalarına Türkiye’den YÖK denkliği de veriliyor.

Peki Avusturya üniversitelerinden kabul alabilmek için ne gerekli? Avusturya’da okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanmış olmanız yeterli. Yani sadece ÖSYM sonuç belgesi ile kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu konuyu biraz daha detaya inerek ve müşahhaslaştırarak soru cevap halinde anlatmak daha uygun olsa gerek.

Soru 1 -ÖSS sınavına girdim puanlarım geldi. Avusturya’da okumak istiyorum ne yapmam gerek?
2009 ÖSS sınavına giren öğrenciler 30 Ağustos 2009’a kadar başvurdukları takdirde sadece ÖSYM belgesi ve lise diploması ile kaydını yaptırabiliyor.

Ahmet adında bir öğrencimiz olsun. 2009 ÖSS’ye girdi ve istediği puanı da pek tutturamadı. Ancak Ahmet bilgisayar mühendisliği okumak istiyor. Devlet üniversitelerinden ya da özel üniversitelerden herhangi birinin bilgisayar mühendisliği bölümünü tercihlerine yazıp ÖSYM sonuç belgesinde kazandığını göstermesi yeterli oluyor.

Sık sorulan suallerden biri de şöyle: Özel üniversite tercih edersem gidip kayıt yaptırıp kayıt ücreti ödemek zorunda mıyım?

HAYIR ! Sadece ÖSYM sonuç belgeniz Avusturya’dan kabul almak için kâfidir.

Yani öğrencimiz Ahmet ÖSYM sonuç belgesi ve Lise diploması ile Viyana Teknik Üniversitesi’nin bilgisayar mühendisliği bölümüne başvurduğu takdirde kabulünü alacaktır.

Soru 2- Türkiye’de zaten bir üniversite de okuyorum yatay geçiş yaptırabilir miyim?

EVET ! Türkiye’de okuyor olduğunuz bölümü Avusturya’ya yatay geçiş yaparak okumanız mümkün. Üstelik Türkiye’de verdiğiniz dersleri saydırma imkânınızda var. Gerekli olan belgeler ise ÖSYM sonuç belgesi lise diploması öğrenci belgesi ve varsa verdiğiniz derslerin dökümü yani transkript.

Soru 3- Türkiye’de mezun oldum Avusturya’da Yüksek Lisans yapabilir miyim?

EVET ! Türkiye’den mezun olan öğrenciler Avusturya’da yüksek lisans yapma hakları var. Yüksek Lisans’a geçiş Viyana Üniversitesi Ales sınavından sadece 55 puanı yeterli görüyor. Diyelim ki Tarih mezunusunuz ve Ales’ten 55 puan veya üzeri aldınız. Viyana Üniversitesi’nde Tarih yüksek lisansı sizleri bekliyor demektir.

Soru ve cevaplarımızdan sonra Avusturya’daki hayat şartları neler bir öğrencinin masrafı ne olur bunlardan bahsedelim biraz isterseniz. Türk öğrencilerin birçoğu Viyana’daki üniversitelerde okuyor.

Viyana’da bir öğrencinin aylık gideri bütün masrafları dâhil resmi rakamlara göre 500 ila 750 Euro arasıdır. Ankara İstanbul gibi büyük kentlerde yurt ya da öğrenci evinde kalarak ailelerinden uzakta yaşayan öğrencilerin giderinden fazla değil bu rakam. Eğer öğrenci Türkiye’de özel bir üniversitede yüksek harç miktarlarıyla okumayı düşünüyorsa Avusturya onun için bulunmaz bir nimet demektir.

Kışları yarım gün yazları ise tam çalışma hakkı olan yabancı öğrencilerin iş bulma imkanları yerli öğrencilere göre zor olsa da isteyenler buluyor.

Yazları çalışmak istemeyip de ailesinin yanına gitmek isteyenler varsa Viyana’ya yalnızca 1 saat uzaklıkta bulunan Slovakya’nın başkenti Bratislava’dan İstanbul’a gidiş dönüş vergileri dâhil 48 Euro’ya uçak bileti bulabilirler. İnanılmayacak ama gerçek çünkü öğrencilik yıllarımda kendim yapmıştım bunu.

Peki bütün bunları nasıl yapacağım asıl soru burada yatıyor. Türkiye’deki danışmanlık şirketi bu olayı keşfetmişler. Zira bir danışmanlık hizmeti almak gerekiyor. Çünkü kabul almak yurt bulmak vize için gerekli belgeleri hazırlamak ve bunları takip etmek tecrübe gerektiyor. Şunu da açık söylemek istiyorum. Avusturya şu anki durumuyla kalacak yer bulmak hayli zor.

Öğrenci olarak geldiğim Avusturya’da “damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlar” diyerek kurduğum Euro Eğitim Yurt Dışı Hizmetleri sayesinde Türkiye’de Avrupa’nın sadece tozpembe yönünü anlatarak öğrenci çekmeye çalışan şirketlere alternatif olmaya karar verdim. Buraya gelmek isteyen öğrencilerimize bir hizmet paketi hazırladık. A’dan Z’ye bütün ihtiyaçlarını düşündüğümüz öğrenciler için birde ( euroegitim kom ) internet sitemiz var.

Avusturya’ya gelmek isteyen öğrenciler sitemizden gerekli bilgileri alıp bizimle irbibata geçebilirler.

Bu sene ÖSS’ye girenlerin de böyle bir niyetleri varsa acele etmeleri gerekiyor.

————————

Selçuk ŞEKER / Haber 7 / Avusturya

8 thoughts on “Avusturya’da Yıllığı 760 Euro’ya Ãœniversite”

 1. öss yi düşük puanla kazandım diyelim türkiyede hiçbir yeri tutmuyo avusturyada okuyabilirmiyim

 2. Soru 1 -ÖSS sınavına girdim puanlarım geldi. Avusturya’da okumak istiyorum ne yapmam gerek?
  2009 ÖSS sınavına giren öğrenciler 30 Ağustos 2009’a kadar başvurdukları takdirde sadece ÖSYM belgesi ve lise diploması ile kaydını yaptırabiliyor.

  Ahmet adında bir öğrencimiz olsun. 2009 ÖSS’ye girdi ve istediği puanı da pek tutturamadı. Ancak Ahmet bilgisayar mühendisliği okumak istiyor. Devlet üniversitelerinden ya da özel üniversitelerden herhangi birinin bilgisayar mühendisliği bölümünü tercihlerine yazıp ÖSYM sonuç belgesinde kazandığını göstermesi yeterli oluyor.
  —————

  Burdan anladığım kadarı ile öss den bir bölümü kazanıp o ÅŸekilde avusturya için baÅŸvuru yapmanız gerekiyor…

  ayrıntılı bilgi için :www.euroegitim.com u ziyeret edebilirsiniz…

 3. Ä°rem selamlar,
  Avusturyada bir bölüm okumak için o bölümün aynısını yada benzerini Türkiye’de kazanmak zorundasın. Yani, iÅŸletme okumak için Türkiyede de iÅŸletme kazanmn gerek. Ama bu ister devlet ister vakıf ister özel isterse de kıbrıs olabilir. Yani brajı geçip kıbrıstan iÅŸleymeyi yazıp, Avusturya Viyana Ekonomi Ãœniversitesinde Ä°ÅŸletme okuyabilirsin.

 4. ahmet adında bı öğrencınız olsun yanee ben:) bu ahmet öss ye girdi ve kazanamadı sözel bölümünden mezun ama hukuk istior bu ahmet ne yapacak sımdı avusturya da okuyp turkıyede gorev yapmak ıstıor yapması gereken sey nedır……..saygılarımla cevap beklıorumm 🙂

 5. mrb
  . oğlum eskişehir anadolu üni .işletme fak. 2 sınıf öğrencisi oğlum yatay grçişle 3 ve 4 sınıfları avusturyada okumak istiyor. .denklikte kural nedir. mkasimum ne kadar dersleri sayılır .teş. ederim
  avusturyada masrafları ve danışmanlık ücretleri ne kadar tutuyor aydınlatırsanız sevinirim

 6. Avusturya Ãœniversiteleri ( http://www.avusturyadauniversite.com/tr/universiteler/ )
  Viyana Ãœniversitesi
  Viyana Ekonomi Ãœniversitesi
  Viyana Teknik Ãœniversitesi
  Viyana Ziraat Ãœniversitesi
  Viyana Veterinerlik Ãœniversitesi
  Viyana Tıp Üniversitesi
  Salzburg Ãœniversitesi
  Graz Ãœniversitesi
  Graz Teknik Ãœniversitesi
  Graz Tip Ãœniversitesi
  Linz Ãœniversitesi
  Innsbruck Ãœniversitesi
  Innsbruck Tıp Üniversitesi
  Klagenfurt Ãœniversitesi
  Leoben Ãœniversitesi

  Avusturya Ãœniversiteleri için en kaliteli danışmanlık hizmetini 2001’den beri tartışmasız AVRUPA ÃœNÄ°VERSÄ°TE DANIÅžMANLIÄžI olarak biz veriyoruz. Siz Viyana’ya gelene kadar Türkiye’de ki ofislerimiz, Viyana’ya geldikten sonra da Viyana Merkez ofisimiz sizi yalnız bırakmıyorlar. Tüm öğrencilerimiz Türkiye’de ve Avusturya’da A.Ãœ.D. Güvencesi altındadırlar. http://www.avusturyadauniversite.com/tr/aud/aud-garantisi/ .

  A.Ü.D. Hizmetleri hakkında detaylı bilgi için:
  http://www.avusturyadauniversite.com/tr/aud/hizmetlerimiz/
  İletişim bilgileri için:
  http://www.avusturyadauniversite.com/tr/iletisim/

Bir cevap yazın


*