Hz. Havva'dan Hz. Zeyneb'e Kadınların İzinde

Server Ä°letiÅŸim, tecrübeli radyocu  Serpil Özcan’ın 2006 yılı Ramazan ayında Akra FM’de yayınlanan “Hakikat Yolunun Hanım Sultanları” programının kitap haline getirildiÄŸi, “Hz. Havva’dan Hz. Zeyneb’e Kadınların Ä°zinde” eserini kitapseverlerle buluÅŸturdu. Eserde yaradılışın ilk gününden itibaren insanlık tarihini aydınlatan örnek kadın ÅŸahsiyetlerin Ä°slam dini ile ÅŸereflenmiÅŸ hayatları anlatılıyor.

kadinlarin-izindeEserde kadın şahsiyetlerin hayatları, bütün inananlara hayatlarının her devresinde misal ve önder olabilecek bu hayatlar şimdiye kadar yazılanların aksine biyografi türünde yazılmamış. Kitapta geleneksel tarih anlatımına kaçılmadan yazılış amacına uygun olarak, ele alınan her hayat analiz edilmiş, günümüz insanına özellikle kadınlara rehberlik edebilecek yönleri öne çıkarılmaya çalışılmış. Günümüz kadının içinde bulunduğu kimlik bunalımlarına çare olabilir inancıyla 14 asır öncesindeki hayatın bugünkü hayatla benzer yanları vurgulanmış, kitapta olaylar karşısındaki tavır farklılıkları açığa çıkarılmaya çalışılmış. Anlatılan kişiler yaşadıkları dönem ve sosyal çevreleri ile birlikte ele alınmış.

“Hz. Havva’dan Hz. Zeyneb’e Kadınların Ä°zinde” eserinde okuyucunun zihninde kalıcı tesirler elde etmek, bu zamanın puslu ortamından sıyrılarak Asr-ı Saadet’in aydınlık günlerine hayali bir geçiÅŸi temin gayesiyle, karakterlere ses verilmiÅŸ, mevzular dramatize edilerek sunulmuÅŸ. Günümüzden asırlar önce yaÅŸamış hanımların çaÄŸdaÅŸ tanımlamalar ve kavramlarla izah edilmesi ile zaman ve anlayış farklılıklarının azaltılarak “gerçek hayat kahramanları”nın “hayatın gerçeÄŸine” dahil edilmesi saÄŸlanmaya çalışılmış.

ESERDEN BÄ°R KESÄ°T

“Bir yaratılış cilvesi ile kadın, insanlığın tamamını doğrudan veya dolaylı olarak etkilemeye muktedirdir. Onun sorunlu, sorumsuz, derbeder, havai, başıboş ve şahsiyetsiz olması, bütün bir toplumun, kendisini yoğuran ve şekillendiren annesi gibi avare, başını taştan taşa vurmasına sebep olabilir.

Başını taşlardan kaldırıp, rükû ve secde ile şeref bulan İslâm kadını, dünya yaratılalı beri imanlı, faziletli, takva ve iffet mihveri kahramanlar olmayı, fıtrî olarak başarmıştır. Öyle ki hayatları boyunca soluklarını kesen tehlikelere, engellere, yıkıcı-yok edici düşmanlara karşı, mevkilerini zerre miktarı sarsmadan mücadele eden, çarpışan-vuruşan, açlığa, yokluğa, muhakkak bir ölüme rahatlıkla katlanan bu kadınların dünyada namı kalmış, nişanları semada kendilerine Yed-i Kudret (Kudret eli) ile takdim edilmiştir.

Asrın kadınının model ararken ihmal ettiği kadınlar onlardır. Bazı sebeplerle unutturulmuş, yeni mesuliyetleri getireceği endişesi ile bizzat kadınlar tarafından unutulmuş İslâm’ın örnek kadınları… İşte uzaklarda aranırken yanı başımızda boy veren iftihar kaynağı misaller onlardır. Firavun’a isyan eden cesaretli kraliçe Hz. Asiye, Hz. İsa’nın dirayetli ve kararlı gencecik annesi Hz. Meryem, Peygamberimiz’in gözü pek, fedakâr kızı Hz. Fatımatü’z-Zehra, eşi dünyada görülmemiş muhterem zevcesi Hz. Hatice-i Kübra ve hepsini sıralamak imkân dâhilinde olmayan diğerleri…”

Kaynak: http://www.internetpazar.com/hz-havvadan-hz-zeynebe-kadinlarin-izinde.html

Bir cevap yazın


*