Kâbe’de hayallere dalmak

Kâbe’de hayallere dalmak

 

Kâbe’de olmak hayallere dalmaktır.

kâbe

Bütün peygamberlerin öptüğü rivayeti ile dudakların mübarek taşa değdirilmesidir Kabe’de hayal lezzetine dalmak. Saygı gösterilmesidir; önünden bir peygamberin geçtiğini görüp ardından gelen bir peygamber olduğunu bilip hayadan tir tir titremek; edeb kesilmek; yürek kesilmektir. Hacerül Esved ile hemhal taş kesilmektir Kâbe’de olmak.

Hicr’de dua incileri ile avuçları doldurmak, nedamet gözyaşları ile ıslanmaktır Kâbe’de olmak. Hayallere dalmaktır. Hz. İsmail’e selam ve hürmet etmek; Hz. Hacer’e saygıda kusur etmemektir. Kâbe ile iç içe olmaktır Hicr. Hicr’e dahil olmak Hz. İbrahim’e uzanan bir hüzün ve mutluluk yoludur, rahmet tünelidir. Kâbe’de olmak emniyette olmaktır.

Mültezem’de Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer ile, Hz. Osman ile, Hz. Ali ile ağlaya ağlaya dua etmektir Kâbe’de olmak. Hayaller üzre hayaller içre… İki cihan güneşinin, duaların reddolmayacağı yer diye buyurduğu mekânın haşyetinden eriyip tuz ile buz olmaktır Kâbe’de olmak; Mültezem’de ellere haşyetle bakmak… Sol yanın Hacerül Esved sağ yanın Kâbe’nin kapısı ve ortada günahların vebaliyle ağırlaşan bir mücrim olmak… Af dilemek af ediciden. Af dilemek af etmeyi sevenden. Affa layık olmasak da Af eyle Ya Rabbi demek… Af… Kâbe’de Af dilenmek ve bağışlanmayı …

Sitâre’ye yüz, göz sürmektir Kâbe’de olmak… Sırtını dünyaya ruhunu Kâbe’ye mıhlamak ve dokunmak, dokunmak, dokunmaktır… Dünyanın ilk mabedine dokunmak ne demektir? diye taaccüp edip hayretlerde kalmaktır Kâbe’de olmak. Peygamberlerin dokunduğu bir mabede dokunmak, O’na saygıda bulunmak, O’nu özümsemek, O’na bağlanmak… Gül kokuları içerisinde ruhun dahi arınması Kâbe’de olmak. Kâbe’de olmak, hayallere dalmak…

Makam-ı İbrahim’de Kâbe’ye gözyaşı harcı sunmaktır Kâbe’de olmak. İnsanlar adına bir hidayet, feyiz ve bereket kaynağı olan bir mekanda hayallere dalmak ve İbrahim makamında tavaf mutluluğunu taclandırmak Allah’ın delillerine ve mucizelerine şahid olmaktır; Kâbe’de olmak.

————–

Kâni Çınar

4 thoughts on “Kâbe’de hayallere dalmak”

 1. Kabe’de olmak gerçekten çok güzel.anlatılmaz yaÅŸanır denirya öyle bir ÅŸey.Rabbim herkese nasip etsin Kabe’de olmayı.
  Kabe’ye ve HacerülEsved’e.çok yakınına kadar yaklaÅŸtıysamda dokunamadım bunun için çok üzgünüm.nasip olmad. Bir bayansanız ve yanınızda eÅŸiniz yoksa o izdihamın içine girmek çok zor.Rabbime sonsuz hamdüsenalar olsun O mübarek yerlere gidip görmeyi nasip ettiya…
  Rabbim tekar gitmek ve Kabeye ve Hacerül esved’e dokunmayı nasip etsin.
  Bu güzel yazı için çok teşekkürler.Allah razı olsun.

 2. Nasip. Ben gitmedim hiç.
  Rabbim yolumu düşürsün. Rabbim affetsin.
  Rabbim Peygamber sevgisiyle doldursun.
  Rabbim Peygamber’inin kokusunu duydursun. Rabbim bizleri onu hürmetine affetsin. Rabbim bizlere merhamet etsin.

 3. evet mekanların en güzeli.YÜCE ALLAH tüm müminlere oralara gitmeyi ayak basmayı nasip eylesin.

 4. Okurken bir yanım Kabe’ye gitti. Şükürler olsun Rabbim beni davet etti de oraları gösterdi. Allah isteyen herkese nasip etsin.

Bir cevap yazın


*